Brass Red Elephant 5 Inch
₹1,700.00 Original price was: ₹1,700.00.₹1,355.00Current price is: ₹1,355.00.
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Model Name/Number | SSVREB56 |
| Size/Dimension | 5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
The Red Elephant is responsible for bringing in both fame and recognition in your life.It also protects the home by making sure only good fortune passes through.
| Weight | 0.700 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 5 × 12 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | traditional |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 19.1L x 14W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | brass |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8×2.5×3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Red |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | metal |
| Weight | 1.870 kg |
| Model Name/Number | SSVBRREEL07IN |
| Size/Dimension | 7x 5.5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 5.5” inch |
| Packaging Type | box |
20 in stock
| Theme | People |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Occasion | Housewarming, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 22L x 5W x 14H Centimeters |
| Cartoon Character | Lion |
| Specific Uses For Product | home decor |
| Special Feature | handmade |
20 in stock
| Color | Golden |
| Suitable For | Home |
| God Statue Type | Panchamukhi Hanuman |
| Size | 6 inch |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| God Name | Hanuman Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Carton Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
Brass Rabbit shows peace and love and it is to be kept in couples room. They are also placed in offices for growth purpose.
Love Bird Pair
Placement Zone ESE
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 8” inch |
| Packaging Type | box |
20 in stock (can be backordered)
| Usage/Application | Home |
| Material | Zinc |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 8.6 inch |
| Weight | 400 g |
| Country of Origin | Made in India |
Shubh Sanket Vastu Love Birds Zinc Metal With Gold Polish Mahavastu Remedis
20 in stock
Dhanvantari is the Hindu god of medicine and an avatar of Lord Vishnu.Dhanvantari is a handsome individual and should usually be depicted with four hands, with one of them carrying Amrita, the ambrosia. Dhanvantari is depicted as Vishnu with four hands, holding Shankha, Chakra, Jalauka (leech) and a pot containing Amrita. He is often shown with a leech in his hand rather than the scripturesres.
20 in stock














Reviews
There are no reviews yet.