Silver Lecher Antenna (Indian) 8.7 inches
₹2,390.00 Original price was: ₹2,390.00.₹2,270.00Current price is: ₹2,270.00.
| Antenna | Radio |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Golden |
| Number of Channels | 2 |
| Impedance | 50 Ohm |
About this item
- Measure the effect of different ecological substances on your health.
- Detect and eliminate problems caused by Geopathic tensions, such as hartman lines or underground cavern
- harmonize incompatible energy fields that disrupt relationship.
The Lecher Antenna is a subtle energy measuring device that can also be used to stimulate meridians and enhance the health of human and animals and their energy fields. It is used by energy workers, therapists and clinicians interested in measuring human compatibility and the effects of different electro-magnetic fields.It is an energetic diagnostic tool that can be used to identify and correct health imbalances, environmental aggressions and nutritional needs and most importantly help you to select personalized treatment programmes for your self or your client. It is an energy diagnostic tool that can be used in various ways to measure the subtle energy fields around environmental and ecological substances and to measure your own and other people’s energy fields.Lecher antenna is a dowsing “wand” which has seen the day in the 1990s. There are several forms and different sizes, but all are based on the same physical principle: that of the lecher line. The name comes from Ernst Lecher, who was an Austrian physicist (1856-l926 Vienna) The Lecher antenna is well known in physics for measuring standing waves and static electricity. More and more the Lecher antenna is used in healing and alternative activities.The advantage of the Lecher antenna is the accuracy. By adjusting the length of the antenna it is possible to measure very precisely wavelengths from 1.0 to 18.0 cm. These wave lengths are transmitted by all kinds of phenomena, in the medical realm, psychic experiences, in the psychic range of observations, radio frequencies, astronomy.
| Weight | 0.400 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 6 × 11 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
19 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Copper |
| Material | Copper |
| Product Dimensions | 35.6L x 4W x 11.4H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 2 |
| Finish Type | Polished |
| Item Weight | 400 Grams |
20 in stock
- Material :- Brass
- Color :- Gold
- Pack of :- 2 BRASS GOLDEN L DOWSING ROD
- Size :- 12 inch
20 in stock (can be backordered)
- Material :- Copper
- Color :- Copper
- Pack of :- 2 Copper L Dowsing Rod
- Size :- 8 x 4.5 inch
20 in stock
| Theme | Animal |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Golden |
| Style | MORDEN |
| Material | Zinc |
| Product Dimensions | 34L x 25W x 30H Centimeters |
| Cartoon Character | Horse |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Polished |
| Item Weight | 1.17 Kilograms |
20 in stock
| heme | Geomagnetic,Geopathic |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Multicolour |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 25L x 25W x 10H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | magnetic |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 4.8 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
Available on backorder
| Antenna | Radio |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Golden |
| Number of Channels | 2 |
| Impedance | 50 Ohm |
About this item
- Measure the effect of different ecological substances on your health.
- Detect and eliminate problems caused by Geopathic tensions, such as hartman lines or underground cavern
- harmonize incompatible energy fields that disrupt relationship.
20 in stock
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Yellow & black |
| Batteries Required? | No |
| Material | Plastic |
| Power Source | Battery Powered |
| Item Weight | 4.8 Kilograms |
| Product Dimensions | 25L x 25W x 10H Centimeters |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Copper |
| Material | Copper |
| Product Dimensions | 34L x 18W x 8H Centimeters |
| Number of Pieces | 2 |
| Item Weight | 400 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Collection Name | Pure Copper Dowsing Rod |
| Net Quantity | 1.00 count |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu, Customer Support Mail id :- Shubhsanketvastu@gmail.com , Customer Support No :- 8369652060Shubh Sanket Vastu, Customer Support Mail id :- Shubhsanketvastu@gmail.com , Cu… |
20 in stock
20 in stock




























Reviews
There are no reviews yet.