Shubh Sanket Vastu Suvarnadeep Positive Energy Creater Lamp Based on Panchatatva – 5x5x6 Inches (Antique Gold)
₹1,630.00 Original price was: ₹1,630.00.₹1,210.00Current price is: ₹1,210.00.
| Material | Metal |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Finish Type | Antique |
| Colour | ANTIQUE GOLD |
| Manufacturer | SHUBH SANKET VASTU, Customer Support Mail id :- Shubhsanketvastu@gmail.com , Customer Support No :- 8369652060SHUBH SANKET VASTU, Customer Support Mail id :- Shubhsanketvastu@gmail.com , Customer Support No :- 8369652060 |
- Suvarndeep Lamp (Positive Energy Creater)
- Suvarndeep represents five great elements of nature (Panchtatva) or Pancha Mahabhut, Bhoomi (Earth), Agni (Fire), Vayu (Wind), Jala (Water) and Shunya (Aether)
- Panchatatva removes negative Energy and energizes the aura around you.
- Suvarndeep (Diya) is one of Vastu’s most important energetic devices.
- The Suvarndeep is designed using the Vedic principles of Vaastu Shastra and the study of various energy flows to instantly remove negativity and energize the aura around you.
| Weight | 1.150 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 16 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Size | 3 inches |
| Gender | Both Gender |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 3 inches |
| Shape | Round bar |
| Set Contain | 9 pc |
20 in stock
| Colour | Gold |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Theme | Religious |
| Material | Brass |
| Style | Cultural |
| Occasion | Housewarming |
| Item Weight | 275 Grams |
20 in stock
| Color | Copper |
|---|---|
| Item Part Number | Geopathic Stress copper Rod 9 inches |
| Primary material | Copper |
| Capacity | 9 |
| What is in the box? | Includes 1 Copper Rod |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | India |
20 in stock
- Material : Brass
- Size :- 4.5 Inches
- Energy Protector is used to protect from bad or negative energy.
- It Blocks the Negative Energy in the Particular place Respectively.
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Multi Color |
| Recommended Uses For Product | Aroma Oil Burner, Decorative Lamp, Night Lamp |
| Material | Ceramic |
| Special Feature | Vastu Design, Mantra Machine, Mantra Inscribed, Dual Purpose |
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Rectangular |
| Height | 2.4 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Golden |
20 in stock
Protection from Negative Energy
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 30L x 100W x 15H Millimeters |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 100 Grams |
| Number of Items | 1 |
| Net Quantity | 1.00 count |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Batteries Required? | No |
20 in stock
| Product Dimensions | 6L x 1.5W x 0.3H Centimeters |
| Material | Metal |
| Number of Pieces | 3 |
| Finish Type | Polished Metal |
| Number of Items | 1 Set |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 9.5×7 inch |
| Country of Origin | Made in India |
30 in stock
| Material | Polyresin |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Color | Multicolor |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Available Color | Green,Blue,Red,White and Yellow |
| Length | 20 meter |
| Width | 4 inch |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock


















Reviews
There are no reviews yet.