Five Colour Tapes 18 metres Each 3. inches
₹1,700.00 Original price was: ₹1,700.00.₹1,430.00Current price is: ₹1,430.00.
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Tape Length | 25 metres |
| Tape Width | 3.6 inches |
| Available Color | Blue, Green, Red, Yellow and White |
| Pattern | Plain |
There are red white green blue yellow coloured plastic tapes which are used for Vastu Dosh Correction in toilets at the entrances for balancing the panchtatvas at house This Elemental Strip technique involves the use of color strips to correct the elemental imbalance in a space In order to balance the affected zone color strips 3 6 wide are pasted on the floor or on the skirting along the floor Red Colour tape can be used to enhance fire element
Additional Information:
- Delivery Time: 4 To 5 Days
| Weight | 1.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 3 × 3 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Colour | Brass |
| Brand | Generic |
| Material | Brass |
| Included Components | Includes 1 leaf |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Seasons | All Seasons |
| Number of Items | 1 |
20 in stock (can be backordered)
| Material | Crystal |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Black |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Graphs |
| Size/Dimension | 4.5″ |
| Country of Origin | Made in India |
Crystal Salinate Crystals tree grapes black turmalin and salenite Crystals for protection doir hanging.set of 3
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Style | traditional |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 7.6L x 2.5W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Specific Uses For Product | car |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
20 in stock
20 in stock
20 in stock (can be backordered)
| Product Type | Crystal Bracelet |
| Material | Crystal |
| Height | 3 inch |
| Color | 7 Colors |
| Weight | 50gms |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock (can be backordered)
| Shape | 3 INCH |
| Usage/Application | Healing |
| Stone Type | Multistone |
| Color | White |
| Size | 3*1 |
| Brand | Shubh Saket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
crystal pencil
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Tape Type | Adhesive |
| Width | 2 inch |
| Available Color | Blue, Red, White, Green and Yellow |
| Usage/Application | Home, Office, etc. |
| Country of Origin | Made in India |
The colour tape is used regularly it comes in five colour set
20 in stock
| Colour | Gold |
| Brand | Generic |
| Theme | Religious |
| Material | Copper |
| Style | Religious |
| Occasion | Housewarming |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Mounting Type | Tabletop |
| Cartoon Character | Labrion |
| Finish Type | Polished |
20 in stock
| Color | GOLD |
|---|---|
| Item Model Number | Toilet Pacifier |
| Item Part Number | Toilet Pacifier |
| Is Assembly Required | No |
| Primary material | Brass |
| Capacity | Small |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | India |
20 in stock
| Theme | Vintage |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 11.2L x 2.5W x 2.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
















Reviews
There are no reviews yet.