Shubh Sanket Vastu Brass Kuber 4.5 inches
₹2,000.00 Original price was: ₹2,000.00.₹1,326.00Current price is: ₹1,326.00.
| Theme | places, figures |
| Brand | Generic |
| Colour | Brass |
| Style | traditional |
| Material | Brass |
| Cartoon Character | Sanket Vastu |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
| Item Weight | 0.68 Grams |
About this item
- <br>Material- Brass<br>
- <br>Size – 4.5 inch<br>
- <br>If Kuber brass statue is places on the table or shelf in north direction facing south direction, it creates wealth and fortune<br>
Kuber or Kuvera is known as lord of wealth and helps you to achieve bliss and abundant wealth. If Kuber brass statue is places on the table or shelf in north direction facing south direction, it creates wealth and fortune.
| Weight | 0.680 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 15 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home Decor, Table Decor, Office Desk And Gifting |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 10 inch |
| Zonal Placement | West-North-West (WNW) |
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 7.5 inch |
| Brand | Shubh Sanket vastu |
| Weight | 1.650 g |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Suitable For | Home |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Size/Dimension | 6.4 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRIN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 10.2L x 10.2W x 16H Centimeters |
| Cartoon Character | Sanket Vastu |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
20 in stock
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 4*3.5” inch |
20 in stock
| Size | 23.5L x 2W cm |
| Product Dimensions | 23.5L x 2W Centimeters |
| Item Weight | 1.26 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Orientation | Landscape |
| Shape | Novelty |
| Material | Brass |
| Colour | Gold |
| Style | Traditional |
| Room Type | Living Room |
20 in stock
Brass Rabbit shows peace and love and it is to be kept in couples room. They are also placed in offices for growth purpose.
Love Bird Pair
Placement Zone ESE
20 in stock
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
20 in stock
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
brass camel
20 in stock
ThemeIdolBrandShubh Sanket VastuColourGoldStyleTraditionalMaterialZincOccasionHousewarming, Wedding And Engagement, Thanksgiving, RetirementProduct Dimensions14L x 5W x 12H CentimetersCartoon CharacterElephantSpecial FeaturehandmadeNumber of Pieces1
20 in stock























Reviews
There are no reviews yet.