Shubh Sanket Vastu Black Tourmaline Stone Grape Vastu Correction Door Hanging for Protection from Negative Energy 5 inch
₹270.00 Original price was: ₹270.00.₹225.00Current price is: ₹225.00.
-
Material typeBead
-
Metal typeBlack Stone Grape
-
Clasp typeEasy Hook
-
SizeFree
-
Gem typeBlack Stone
-
Chain typeBead Chain
-
Country of OriginIndia
- Black Stone Grape – It is a powerful stone for protection against negative energy of all kinds including psychic protection and EMF protection.
- It improves the vibration of the air where it is located. Keeping it in the bedroom will help you to sleep better and wake up more refreshed.
- This stone completely burns out the negativity when placed in that area. This is wonderful healing stone for you to use as it brings relief from pain, boosts the immune system,
- tress and arthritis and creates a favorable approach to life and a positive mindset ideal to place one bunch at the entrance of each room door or in the corners of the each room, living room, bed room etc .
- it can be hanged in car ,office, shop for protection and keep it also on the study table.
Additional Information
| Weight | 0.300 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 12 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
20 in stock
| Colour | White |
| Brand | Generic |
| Material | Shankh |
| Style | Traditional |
| Finish Type | Natural |
20 in stock
20 in stock
20 in stock
| Material | Gemstone |
| Usage/Application | Healing |
| Shape | Pencil Shape |
| Packaging Type | Box |
| Stone Name | Selenite |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
Aside from being aesthetically beautiful this unique generator aids in mindfulness. As a result, you will feel more relaxed and recharged in Body, Mind, & Spirit. Handcrafted with love and guaranteed to bring a happy feeling to your heart! This collection is for any occasion such as Metaphysical, Abundance, Ritual, Encouragement, Celebration, Inspiration, Prosperity, Meditation, Healing, Yoga, Balancing, Spiritual practices Metaphysical, Bohemian decor, Tarot, Stone massage, Reiki, Harmonizing home or office place or just relaxation. Our Energy Generator set can boost, regulate, and recalibrate your chakras. As a result, you will feel more relaxed, revitalized, and recharged in body, mind, and spirit. That means you will gain that extra edge in all area of your life! Power of Healing Crystals to release mental, physical and spiritual blockages. 1.The Chakras can be blocked by stress, negative thoughts, diet and lack of exercise. 2.If any Chakras are blocked, then energy cannot flow freely, causing emotional and physical ailments. It is vital to clear and open these wheels to allow the body to function as it was designed. 3. Gemstones are natural conductors of energy, when crystals are placed directly on your body, they have a powerful vibratory effect that surges from the crystal to you Benefits of this healing Kit are endless, USE NOW Our unique kit is perfect for Deep Healing and aligning your chakras, restore energy or it can also be used in alternative medicine to promote healing and vitality. A unique, handmade Quartz Crystal Pyramid Energy Generator used for magnifying energy, healing, focusing intent, manifesting desires, gridwork, protection, and chakra balancing. Powerful energy magnifier and can be used in healing, energy balancing, spiritual centering, focus of intent and protection.
20 in stock
| Stone Use | Natural |
| Material | Sodalite Stone |
| Occasion | Daily Use |
| Color | Blue |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 1.5×0.5 inch |
| Usage/Application | Healing |
| Gender | Unisex |
| Weight | 20 g |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Finish Type | Matte |
|---|---|
| Base Material | Stone |
| Product Dimensions | 5D x 5W x 11H Centimeters |
| Item Weight | 0.08 Kilograms |
| Lamp Type | Mood Light |
| Shade Colour | White |
| Style | Art Deco |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Material | Stone |
| Room Type | Office, Living Room, Bedroom, Study Room, Dining Room |
| Recommended Uses For Product | Decoration |
| Included Components | Includes 1 lamp |
| Cartoon Character | 7 Chakra Lamp |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Part Number | LAMP1 |
| Number of Items | 1 |
| Finish types | Matte |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | India |
Additional Information
| ASIN | B0D9D4DJ2X |
|---|---|
| UNSPSC Code | 39101600 |
| Date First Available | 13 July 2024 |
| Packer | Shubh Sanket Vastu |
| Item Weight | 80 g |
| Net Quantity | 1 count |
| Generic Name | Lamp |
20 in stock
20 in stock
Selenite is a very peaceful, calming crystal that has the ability to clear away negative energy. If you feel stressed out, tired, or angry, holding a selenite crystal can help clear away the negative energy and leave you feeling calmer and more centered.
It’s an aid for hypnosis.
It helps one access their personal power.
Enhances psychic awareness.
Helps one gain an awareness of past lives.
It improves concentration.
Infact selenite work as booster or catalyst….it increases the powers of stone touching to it.
STONES can be CHARGED by keeping them on selenite slab…once in a month
20 in stock
20 in stock
20 in stock


















Reviews
There are no reviews yet.