Brass Kamdhenu 8 inch
₹3,120.00 Original price was: ₹3,120.00.₹3,011.00Current price is: ₹3,011.00.
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 7.5 inch |
| Brand | Shubh Sanket vastu |
| Weight | 1.650 g |
| Country of Origin | Made in India |
Kamdhenu Cow helps to fulfill your wishes and desires Kamdhenu Cow has heavenly powers and specially effective in attracting profit from land It removes monthan of mind and helps is project completion if placed in East South East direction at home Kamadhenu also known as Surabhi is a divine bovine goddess described in Vedic scriptures as the mother of all cows She is a miraculous cow of plenty who provides her owner whatever he desires and is often portrayed as the mother of other cattle as well as the eleven Rudra’s In iconography she is generally depicted as a white cow with a female head and breasts or as a white cow containing various deities within her body All cows are venerated in Hinduism as the earthly embodiment of the Kamadhenu As such Kamadhenu is not worshipped independently as a goddess and temples are not dedicated to her honor alone rather she is honored by the veneration of cows in general throughout the observant Indian population.
| Weight | 1.680 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 4 × 19 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
Dhanvantari is the Hindu god of medicine and an avatar of Lord Vishnu.Dhanvantari is a handsome individual and should usually be depicted with four hands, with one of them carrying Amrita, the ambrosia. Dhanvantari is depicted as Vishnu with four hands, holding Shankha, Chakra, Jalauka (leech) and a pot containing Amrita. He is often shown with a leech in his hand rather than the scripturesres.
20 in stock
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 4*3.5” inch |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8×2.5×3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Size | 23.5L x 2W cm |
| Product Dimensions | 23.5L x 2W Centimeters |
| Item Weight | 1.26 Kilograms |
| Number of Items | 1 |
| Orientation | Landscape |
| Shape | Novelty |
| Material | Brass |
| Colour | Gold |
| Style | Traditional |
| Room Type | Living Room |
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home Decor, Table Decor, Office Desk And Gifting |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 10 inch |
| Zonal Placement | West-North-West (WNW) |
20 in stock
| Size/Dimension | 7.5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN055IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | traditional |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 17.8L x 12.7W x 6.4H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | brass |
20 in stock
Brass Rabbit shows peace and love and it is to be kept in couples room. They are also placed in offices for growth purpose.
Love Bird Pair
Placement Zone ESE
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 8” inch |
| Packaging Type | box |
20 in stock (can be backordered)
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 10.2L x 10.2W x 16H Centimeters |
| Cartoon Character | Sanket Vastu |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
20 in stock
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
20 in stock

















Reviews
There are no reviews yet.