Bhimseni Camphor Kapoor Aromatic and Healing Auspicious Offering to Gods During Pujas Or Havans 500 Gram
₹1,200.00 Original price was: ₹1,200.00.₹690.00Current price is: ₹690.00.
- Bhim sen camphor is used in ayurvedic medicine since ancient time. It is also called as Borneo or Barus camphor
- Camphor is burnt to perform Aarti (circular movement or display of the lamp in reverence before the deity or the idol) before the deity.
- Use it with coconut oil/rose water for beauty, skin care, pain reliever, disinfectant balm. Making a green camphor powder paste with water and applying it works wonders for face / skin and hair
- WHY PRAY WITH CAMPHOR:As per our holy scriptures, pure camphor symbolises union with god as it burns completely, leaving behind no trace. Pure Camphor aarti dispels negativity, keeps one healthy and attracts prosperity
| Weight | 0.510 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 12 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Room Type | Office |
| Shape | Octagonal |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Special Feature | Waterproof |
| Colour | Multicolour |
| Theme | Animal |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Color | Blue |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Tape Length | 25 meters |
| Pattern | Plain |
| Tape Width | 3.6 inches |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock (can be backordered)
| Theme | Vintage |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 11.2L x 2.5W x 2.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
| Colour | Gold |
| Brand | Generic |
| Theme | Religious |
| Material | Copper |
| Style | Religious |
| Occasion | Housewarming |
| Recommended Uses For Product | Home |
| Mounting Type | Tabletop |
| Cartoon Character | Labrion |
| Finish Type | Polished |
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Style | traditional |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 7.6L x 2.5W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Specific Uses For Product | car |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
20 in stock
| Shape | Cylindrical |
| Material | Wood |
| Brand | Generic |
| Colour | Brown |
| Item Weight | 200 Grams |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu, Shubh Sanket Vastu , Mumbai , Maharashtra |
20 in stock
| Color | GOLD |
|---|---|
| Item Model Number | Toilet Pacifier |
| Item Part Number | Toilet Pacifier |
| Is Assembly Required | No |
| Primary material | Brass |
| Capacity | Small |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | India |
20 in stock
| Colour | Brass |
| Brand | Generic |
| Material | Brass |
| Included Components | Includes 1 leaf |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Seasons | All Seasons |
| Number of Items | 1 |
20 in stock (can be backordered)
| Size | Medium |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Item dimensions L x W x H | 35.6 x 20.3 x 3 Centimeters |
| Assembly Required | No |
20 in stock
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Style | traditional |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 43L x 3W x 3H Centimeters |
20 in stock (can be backordered)












Reviews
There are no reviews yet.