Feng Shui Spiritual Brass OM Bell/Buddhist Meditation Bell – 8.5×4.5 inches with Wooden Stick
₹1,780.00 Original price was: ₹1,780.00.₹1,463.00Current price is: ₹1,463.00.
| Colour | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Occasion | Housewarming, Thanksgiving |
| Material | Brass |
| Theme | Religious |
| Style | Modern |
| Target Audience | Teens, Adult |
| Item dimensions L x W x H | 11.4 x 11.4 x 21.6 Centimeters |
| Shape | Bell |
| Mounting Type | Hanging |
An om bell helps to harmonize one’s life and surroundings and create positivity. Om bell is used for space clearing in Vastu Shastra. Tibetan Bell – Om Bell will encourage a greater atmosphere of serenity and peace in your home or workspace as well as ward off malevolent spirits. Tibetan Bell – Om Bell For space purification Sound Quality: Wonderful & amazing Sound Longevity
- Material :- Brass , Size :- 8.5×4.5 Inches
- Brass Om Bell is very ornate and the sound is simply amazing. It has a very clear ring, and the tone goes on forever.
- Very Soothing & Relaxing Sound For Meditation & Healing.
- Diwali Gift- Birthday Gift- Home Decor Present- Welcome Gift- Raksha Bandhan Gift- Goverdhan Pujan Gift- Bhai Duj Gift-Spiritual Lucky Gift
- Best in Home Decor and Gifting.
| Weight | 0.600 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 12 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Material | Brass |
| Color | Red |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | metal |
| Weight | 1.870 kg |
| Model Name/Number | SSVBRREEL07IN |
| Size/Dimension | 7x 5.5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 40L x 10W x 10H Centimeters |
| Cartoon Character | Animal |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home Decor, Table Decor, Office Desk And Gifting |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 10 inch |
| Zonal Placement | West-North-West (WNW) |
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 5.5” inch |
| Packaging Type | box |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 10.2L x 10.2W x 16H Centimeters |
| Cartoon Character | Sanket Vastu |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, home decoration items, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 10.2L x 7.6W x 2H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Specific Uses For Product | home decoration items |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
| Color | Golden |
| Suitable For | Home |
| God Statue Type | Panchamukhi Hanuman |
| Size | 6 inch |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| God Name | Hanuman Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Carton Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8×2.5×3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Suitable For | Home |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Size/Dimension | 6.4 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRIN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
Brass Owl is the symbol of protection and wisdom.This is useful for people who are advocates, detectives, CIDs by profession.It is to be placed at students’ study desk to improve the academic perfomance and study luck.It can be placed at North-West direction at home to get positive results.
20 in stock
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size | 8” inch |
| Packaging Type | box |
20 in stock (can be backordered)

















Reviews
There are no reviews yet.