Brass Golden Cow and Calf Idol Statue for Home Temple Pooja Corporate Office Gift Item (16x13x8 Cm)
₹3,580.00 Original price was: ₹3,580.00.₹3,388.00Current price is: ₹3,388.00.
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Traditional |
| Material | Brass |
| Occasion | Housewarming, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 16L x 8W x 13H Centimeters |
| Cartoon Character | Cow |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces |
- Measures Length: 16 CM, Width: 8CM, Height: 13 CM
- Material: Brass, Package Content: 1 Holy Cow Idol
- Usage: Best Decorative showpiece for Home, Office, Indoor, Outdoor, Festive decor.
- A POSITIVE IMPACT As per VASTU Methodology Spiritual Idols Showpieces Placed in North East Direction of Drawing / Living & Pooja Room brings Wealth, Health,Peace & Happiness. This holy cow will enhance the luck of your house. Suitable for home, and office and also suitable for the present purpose for your near and dear.
- Religious cow idol along with its calf is the symbol of prosperity, luck and vatsalya (love of mother for a child).
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 17 × 10 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
Brass Rabbit shows peace and love and it is to be kept in couples room. They are also placed in offices for growth purpose.
Love Bird Pair
Placement Zone ESE
20 in stock
Dhanvantari is the Hindu god of medicine and an avatar of Lord Vishnu.Dhanvantari is a handsome individual and should usually be depicted with four hands, with one of them carrying Amrita, the ambrosia. Dhanvantari is depicted as Vishnu with four hands, holding Shankha, Chakra, Jalauka (leech) and a pot containing Amrita. He is often shown with a leech in his hand rather than the scripturesres.
20 in stock
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 40L x 10W x 10H Centimeters |
| Cartoon Character | Animal |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Red |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | metal |
| Weight | 1.870 kg |
| Model Name/Number | SSVBRREEL07IN |
| Size/Dimension | 7x 5.5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Color | brass |
| Shape | tortoise |
| Material | Brass |
| Brand | shubh sanket vastu |
| Size | 7″ |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Home |
| Material | Zinc |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 8.6 inch |
| Weight | 400 g |
| Country of Origin | Made in India |
Shubh Sanket Vastu Love Birds Zinc Metal With Gold Polish Mahavastu Remedis
20 in stock
| Size/Dimension | 7.5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN055IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Color | Golden |
| Suitable For | Home |
| God Statue Type | Panchamukhi Hanuman |
| Size | 6 inch |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| God Name | Hanuman Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Carton Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Height | 3 inch |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Animal |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Silver |
| Style | MORDEN |
| Material | Aluminium |
| Product Dimensions | 34L x 25W x 30H Centimeters |
| Cartoon Character | Horse |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Polished |
| Item Weight | 1.17 Kilograms |
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | traditional |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 19.1L x 14W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | brass |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, home decoration items, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 10.2L x 7.6W x 2H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Specific Uses For Product | home decoration items |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock


















Reviews
There are no reviews yet.