Lion Statue Brass Designer/Decorative Showpiece for Home & Office (Zonal Placement -North-North-East, South-South-East) (22x5x14 Cm)
₹2,000.00 Original price was: ₹2,000.00.₹1,793.00Current price is: ₹1,793.00.
| Theme | People |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Occasion | Housewarming, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 22L x 5W x 14H Centimeters |
| Cartoon Character | Lion |
| Specific Uses For Product | home decor |
| Special Feature | handmade |
- Measures Length: 22 CM, Width: 5 CM, Height: 14 CM
- Material: Brass, Package Content: 1 Brass Lion
- A lion statue is not only good for the well-being of your house but for your personal life as well. It is known to boost self-confidence in people who lack it. Bringing a lion statue home will also bring a lot of prosperity into your life. With this simple piece, you can transform your life.
- Lion statues signify protection. A lot of cultures believe that these statues protect your home from all ills. It is known to shift the house’s energy to something more positive and bring peace. A lion statue brings a lot of prosperity into the lives of people who have it installed in their houses. It is a symbol of honor and power. It helps you command respect.
- Brass Metal Lion Statue Idol – Vastu Shastra and Feng Shui Remedies Ideas Home Decor for Wealth Luck Positivity and Bad Eye Removal.
| Weight | 1.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 5 × 14 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
brass camel
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Red |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Type | metal |
| Weight | 1.870 kg |
| Model Name/Number | SSVBRREEL07IN |
| Size/Dimension | 7x 5.5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, home decoration items, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 10.2L x 7.6W x 2H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Specific Uses For Product | home decoration items |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8×2.5×3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 8.9 inch |
| Size/Dimension | 8.9x3x2.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home Decor, Table Decor, Office Desk And Gifting |
| Material | Brass |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 10 inch |
| Zonal Placement | West-North-West (WNW) |
20 in stock
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 4*3.5” inch |
20 in stock
Brass Owl is the symbol of protection and wisdom.This is useful for people who are advocates, detectives, CIDs by profession.It is to be placed at students’ study desk to improve the academic perfomance and study luck.It can be placed at North-West direction at home to get positive results.
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Height | 3 inch |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 40L x 10W x 10H Centimeters |
| Cartoon Character | Animal |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
20 in stock





















Reviews
There are no reviews yet.