| Color | Copper |
|---|---|
| Item Model Number | SSV-Copper Sheet Pyramids- 4 Inches |
| Item Part Number | SSV-Copper Sheet Pyramids- 4 Inches |
| Is Assembly Required | No |
| Primary material | Copper |
| Capacity | 4 Inch |
| Number of Pieces | 3 |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | India |
Golden Three Layer Vastu Metal Pyramid (3 Pcs) for Vastu and Feng Shui.|Set of 3 : 91 Pyramids in Total||Golden||Zinc Metal|(1″ X 1″ Inch)SSV – Golden Three Layer Vastu Metal Pyramid (3 Pcs) for Vastu and Feng Shui.|Set of 3 : 91 Pyramids in Total||Golden||Zinc Metal|(1″ X 1″ Inch)
₹350.00 Original price was: ₹350.00.₹320.00Current price is: ₹320.00.
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Art Deco |
| Material | Zinc |
| Occasion | Gift, Sweet Sentiments, Housewarming |
| Product Dimensions | 25L x 25W x 25H Millimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Number of Pieces | 3 |
| Finish Type | Brass |
| Number of Items | 3 |
- Material :- Zinc , Size :- 1 Inches , Color :- Gold.
- A Positve Impact & Worship: As per Vastu Shashtra, Wish Multilayered Pyramid neutralizes the dark forces and negative energies and brings harmony, peace, and prosperity to your homes. The Wish Pyramid can be used for wish fulfillment and can be placed in the South West of your Homes and offices. It can also be used in Vastu and should be placed in North, North East for positive energy.
- Quality Assurance: The 81 Pyramid Set Is Made Up Of The Holy Zinc Metal And Is Very Useful In Conserving Energies.It promotes self healing and helps in meditation as well.It is also said to improve the effectiveness of food, water and medicines.
- FOR GIFTING: Make an admirable gift for your father, brother, husband, and boyfriend to be used on birthdays, marriages, engagements, or any occasion.
- USES INSTRUCTION: You should place the Yantra after a bath in the morning in the direction as stated facing East direction. Light incense/oil lamp, offer a flower, and chant the deity mantra or mantra of Yantra a minimum of 9 times. You may choose any auspicious day morning at your convenience to install or wear your Yantra. If worshipped with sincere devotion, rewards will unfold.
- This Pyramid Rectifies Vastu Dosha from your home and Office and Emits positive energy in the premises.
| Weight | 0.100 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 12 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
Additional Information
| ASIN | B0BFBJSY3D |
|---|---|
| UNSPSC Code | 31000000 (Manufacturing Components and Supplies) Report an incorrect code |
| Best Sellers Rank | #371,024 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) #13,346 in Idols & Figurines |
| Date First Available | 14 September 2022 |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu, Customer Support Mail id :- Shubhsanketvastu@gmail.com , Customer Support No :- 8369652060 |
| Packer | Shubh Sanket Vastu, Kalyan, Maharashtra |
| Item Weight | 300 g |
| Item Dimensions LxWxH | 10.2 x 10.2 x 3.2 Centimeters |
| Net Quantity | 1.00 count |
20 in stock (can be backordered)
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Copper |
| Style | traditional |
| Material | Copper |
| Product Dimensions | 7.6L x 7.6W x 2.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 2 |
| Finish Type | Copper |
20 in stock
| Color | Iron |
|---|---|
| Item Model Number | IRON5KG |
| Item Part Number | SSVIRPY05KG |
| Primary material | Iron |
| Capacity | 5 |
| Weight | 5 Kilograms |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu, Kalyan West – 421301. |
| Country of Origin | India |
20 in stock
20 in stock
- Size :- 3 Inches
- Material :- Brass
20 in stock
Copper beej mantra set pyramids 3.75 inch size triangular shape for SE use 2 PC in wall pocket put SE direction for fire incensing. And square pyramids Gam beej mantra writing on bottom put in SW direction 2 PC for earth element incising. And Round conical shrimp mantra write on bottom shape for NW direction 2 pc invert in wall pocket for air elements incensing… In copper inside sand 5 River, haldi, sutha inside this… Filling
20 in stock (can be backordered)
| Color | Copper |
|---|---|
| Item Model Number | Copper Pyramid 2 Inch |
| Item Part Number | Copper Pyramid 2 Inch |
| Is Assembly Required | No |
| Primary material | Copper |
| Capacity | 3 |
| What is in the box? | Includes 1 piece |
| Manufacturer | Generic |
| Country of Origin | India |
20 in stock (can be backordered)
| Material | Brass |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Model Name/Number | BRPY025IN |
| Height | 3 inch |
| Number of Layers | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Copper |
| Style | traditional |
| Material | Copper |
| Product Dimensions | 30L x 100W x 15H Millimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Copper |
| Item Weight | 100 Grams |
20 in stock
| Theme | Plants |
| Brand | Generic |
| Colour | Lead |
| Style | traditional |
| Material | Lead |
| Occasion | Decorative |
| Cartoon Character | Home decor |
| Specific Uses For Product | Indoor, Spiritual, Cultural |
| Special Feature | water resistant |
| Age Range (Description) | All Ages |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Color | silver |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Pyramid |
| Size/Dimension | 3*3*2.8 inch |
| Height | 3*3*2.8 inch |
410 gm wt, size 3*3*2.8 inch, use West and North west and North direction
20 in stock
| Material | Copper |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Copper |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Pyramid |
| Size/Dimension | 2.5×2.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock























Reviews
There are no reviews yet.