Brass Panchmukhi Hanuman Statue 8″
₹3,850.00 Original price was: ₹3,850.00.₹3,441.00Current price is: ₹3,441.00.
| Color | Golden |
| Suitable For | Home |
| Size | 5″9″2″ |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| God Name | Panchmukhi Hanuman Statue |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Weight (Kg) | 1.95 |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Carton Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
Indian work of art to bring a touch of traditional Indian culture to your Home Decor Enhance the decor value of the temple house office hotel etc Great for gifting during weddings anniversaries house warming ceremonies new venture award ceremonies etc Complete the decor for your festival celebration in the utmost of style or add some Indian flair Brass Statues are produced with traditional sand casting technique by Artisans in India Hindu Gods Goddesses animal and bird figurines and fengshui products Murti idol pratima are made up of brass metal alloy material Bless your place and heighten the beauty and spirituality of your house or workplace with this Handmade brass Sculpture Add to your pooja room decor with this handcrafted arts piece You can also use them as decorations in your home in the living room or bedroom Please use dry cotton fabric to clean dust to elongate the look and lustre of the murti.
Additional Information:
- Delivery Time: 4 to 5 Days
- Packaging Details: good packing with box
| Weight | 2.100 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 15 × 23 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Theme | Vintage |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 11.2L x 2.5W x 2.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Style | traditional |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 7.6L x 2.5W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Home decor |
| Specific Uses For Product | car |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
20 in stock
| Material | Crystal |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Black |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Shape | Graphs |
| Size/Dimension | 4.5″ |
| Country of Origin | Made in India |
Crystal Salinate Crystals tree grapes black turmalin and salenite Crystals for protection doir hanging.set of 3
20 in stock
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Packaging Type | Box |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Tape Length | 25 metres |
| Tape Width | 3.6 inches |
| Available Color | Blue, Green, Red, Yellow and White |
| Pattern | Plain |
20 in stock
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | White |
| Style | traditional |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 43L x 3W x 3H Centimeters |
20 in stock (can be backordered)
20 in stock
20 in stock (can be backordered)
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Room Type | Office |
| Shape | Octagonal |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Special Feature | Waterproof |
| Colour | Multicolour |
| Theme | Animal |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
20 in stock
| Shape | Cylindrical |
| Material | Wood |
| Brand | Generic |
| Colour | Brown |
| Item Weight | 200 Grams |
| Manufacturer | Shubh Sanket Vastu, Shubh Sanket Vastu , Mumbai , Maharashtra |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Color | Blue |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Tape Length | 25 meters |
| Pattern | Plain |
| Tape Width | 3.6 inches |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Material | Metal |
| Usage/Application | Healing |
| Color | Black |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | Approx. 9 cm |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock















Reviews
There are no reviews yet.