Brass Camel Loding
₹1,850.00 Original price was: ₹1,850.00.₹1,613.00Current price is: ₹1,613.00.
| Material | brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
brass camel
Zonal Placement: West
Place the camel on the West Zone ground to make sure it faces the building’s center. You will begin to experience less tension or a burden in your work and more benefits and profits.
| Weight | 1.100 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 15 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Theme | People |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Occasion | Housewarming, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 22L x 5W x 14H Centimeters |
| Cartoon Character | Lion |
| Specific Uses For Product | home decor |
| Special Feature | handmade |
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 7.5 inch |
| Brand | Shubh Sanket vastu |
| Weight | 1.650 g |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Height | 3 inch |
| Size/Dimension | 6 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
Brass Owl is the symbol of protection and wisdom.This is useful for people who are advocates, detectives, CIDs by profession.It is to be placed at students’ study desk to improve the academic perfomance and study luck.It can be placed at North-West direction at home to get positive results.
20 in stock
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 21L x 14.5W x 14.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Kuber |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Collection Name | Deity |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Home |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 6.8×2.5×3.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock
Dhanvantari is the Hindu god of medicine and an avatar of Lord Vishnu.Dhanvantari is a handsome individual and should usually be depicted with four hands, with one of them carrying Amrita, the ambrosia. Dhanvantari is depicted as Vishnu with four hands, holding Shankha, Chakra, Jalauka (leech) and a pot containing Amrita. He is often shown with a leech in his hand rather than the scripturesres.
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, home decoration items, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 10.2L x 7.6W x 2H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Specific Uses For Product | home decoration items |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Model Name/Number | SSVREB56 |
| Size/Dimension | 5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Size/Dimension | 7.5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRNAN055IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Color | Golden |
| Suitable For | Home |
| God Statue Type | Panchamukhi Hanuman |
| Size | 6 inch |
| Mace (Gada) Included | Yes |
| God Name | Hanuman Statue |
| Usage/Application | Worship |
| Finish | Polished |
| Base Shape | Square |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Packaging Type | Carton Box |
| Posture | Standing |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock


















Reviews
There are no reviews yet.