Brass Indra 7 inches
₹2,500.00 Original price was: ₹2,500.00.₹1,985.00Current price is: ₹1,985.00.
| Suitable For | Home |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Size/Dimension | 6.4 inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Model Name/Number | SSVBRIN06IN |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Indra is a rain god, heaven’s regent, and east’s guardian. Indra is Rigveda’s main deity. Devendra is a Hindu Vedic deity, a Buddhist guardian deity, and Jainism’s Saudharmakalpa ruler. In Vedas, Indra rules Swarga and the Devas. He is the god of lightning, storms, thunder and river flows.
Additional Information:
- Packaging Details: Packaging is an important part of receiving any item as it helps to handle, protect, and absorb shocks during transit. Care Instructions: Use dry or wet cotton cloth to remove dirt and The product is even washable. We wrap the brass Indra idol in bubble wrap, put them in a box, wrap them again in plastic bag, and use Bopp tape to protect them from water and snow.
| Weight | 1.120 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 15 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | traditional |
| Material | Brass |
| Occasion | Anniversary, Wedding And Engagement, Thank You And Appreciation, Thanksgiving |
| Product Dimensions | 19.1L x 14W x 7.6H Centimeters |
| Cartoon Character | Turtle |
| Special Feature | handmade |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | brass |
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Interior Decor |
| Model Name/Number | SSVREB56 |
| Size/Dimension | 5 Inch |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Car |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Gold |
| Style | Antique |
| Material | Zinc |
| Occasion | Wedding, Anniversary, Birthday, Thanksgiving |
20 in stock
Dhanvantari is the Hindu god of medicine and an avatar of Lord Vishnu.Dhanvantari is a handsome individual and should usually be depicted with four hands, with one of them carrying Amrita, the ambrosia. Dhanvantari is depicted as Vishnu with four hands, holding Shankha, Chakra, Jalauka (leech) and a pot containing Amrita. He is often shown with a leech in his hand rather than the scripturesres.
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 8.9 inch |
| Size/Dimension | 8.9x3x2.5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Usage/Application | Home |
| Material | Zinc |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 8.6 inch |
| Weight | 400 g |
| Country of Origin | Made in India |
Shubh Sanket Vastu Love Birds Zinc Metal With Gold Polish Mahavastu Remedis
20 in stock
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Home |
| Size/Dimension | 7.5 inch |
| Brand | Shubh Sanket vastu |
| Weight | 1.650 g |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Theme | Idol |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Style | Antique |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 21L x 14.5W x 14.5H Centimeters |
| Cartoon Character | Kuber |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Collection Name | Deity |
20 in stock
| Theme | Animal |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Silver |
| Style | MORDEN |
| Material | Aluminium |
| Product Dimensions | 34L x 25W x 30H Centimeters |
| Cartoon Character | Horse |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Polished |
| Item Weight | 1.17 Kilograms |
20 in stock
| Theme | Religious |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Colour | Brass |
| Material | Brass |
| Product Dimensions | 10.2L x 10.2W x 16H Centimeters |
| Cartoon Character | Sanket Vastu |
| Number of Pieces | 1 |
| Finish Type | Brass |
| Number of Items | 1 |
| Pattern | Solid |
20 in stock
| Color | brass |
| Shape | tortoise |
| Material | Brass |
| Brand | shubh sanket vastu |
| Size | 7″ |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |

















Reviews
There are no reviews yet.