Steel Strip 0.75 Inches Set of 4
₹800.00
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Weight | 300 g |
| Color | Steel |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Height | 1.9 cm |
| Suitable For | Floor |
| Width | 1.9 cm |
| Length | 243.84 cm |
| Country of Origin | Made in India |
This strip is used for Vastu Dosh Correction of toilets, at the entrances, for balancing the five elements at the house, Space surgery, etc. This Elemental Strip technique involves the use of different strips to correct the elemental imbalance in a space. In order to balance the affected zone, Metal strips are inserted on the floor vertically by cutting/drilling on the floor.
| Weight | 0.600 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 10 × 15 cm |
| 5 |
|
0 |
| 4 |
|
0 |
| 3 |
|
0 |
| 2 |
|
0 |
| 1 |
|
0 |
- Tumble
- Vastu Metal Strips & Metal Studs
- oils
- All Metal Brass, Copper Helix And Items.
- Crystal pyramid
- Vastu Brass Idols God Statue
- crystal
- Vaidic Vastu Remedies
- Swastik
- Wooden Pyramid reiki Box, Ashok Stambha
- Ashok stambh/ pilar
- Vastu Brass Metal Remedies Sun, Moon Infinity
- Spring / studs
- Vastu Remedies
- Poster / Frame
- Metal,Crystal,Plastic Pyramid, Metal Angle
- Scanner/ L dowsing / Lecher antenaa
- Vastu Products
- Polystone Products
Related Products
20 in stock
50 in stock
20 in stock
20 in stock
| Material | Brass |
| Usage/Application | Vastu |
| Color | Golden |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Size/Dimension | 4.5″ |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Usage/Application | Wall Decor & Hanging |
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Length | 243.84 cm |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Suitable For | Floor |
| Width | 1.9 cm |
| Weight | 300 g |
| Height | 1.9 cm |
| Country of Origin | Made in India |
22 in stock
20 in stock
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Length | 243 cm |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Weight | 360 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
| Height | 2.54 cm |
| Width | 2.54 cm |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
| Color | Silver |
| Material | Aluminium |
| Length | 243 cm |
| Brand | Shubh Sanket Vastu |
| Width | 2.54 cm |
| Weight | 160 g |
| Suitable For | Wall Decor & Hanging |
| Height | 2.54 cm |
| Country of Origin | Made in India |
20 in stock
20 in stock
20 in stock










Reviews
There are no reviews yet.